Какво е състоянието на AI днес?
Едно от най-големите предизвикателства пред експертите, с които програмата за приложение на AI в ежедневието и бизнеса се стреми да се справи, е развитието и разбирането на инструментите. В следващите редове ще разгледаме по-подробно какво показват данните за текущото състояние на изкуствения интелект.
Проучване на Thomson Reuters разкрива, че изкуственият интелект се възприема като отправна точка в работата, но в повечето случаи професионалистите все още имат водеща роля. 50% от анкетираните заявяват, че при използването на задвижвани от AI нови технологии обикновено „трябва да свършат по-голямата част от работата“ сами. Други 28% казват, че „просто трябва да редактират“.
Тези, които все още не са изпробвали AI технологиите, посочват два аргумента:
1. Опасения относно точността, сигурността на данните и етиката;
2. Липса на информираност за това как да се получи достъп до тези технологии и как да се използват.
Тази липса на разбиране е основната пречка за т.нар. бейби бумърите, поколението с най-ниски нива на използване до момента (само 55% са изпробвали технологиите, в сравнение с 67% от специалистите от поколението Z).
Сред цитираните случаи на използване на AI технологии, най-често са посочени изготвянето на проекти, анализи и проучвания.
Какво изисква изграждането на доверие в AI?
Потенциалът на изкуствения интелект да революционизира професионалните задачи се ограничава от опасенията на специалистите относно сигурността на данните и точността на резултатите. Решаването на тези проблеми изисква ясни принципи за отговорно използване на AI. За да има повече доверие, изисква се прозрачност и отговорни иновации.
Обучението на професионалистите за ефективното използване на AI ще помогне за интегрирането му като инструмент в по-сложни работни процеси, като например изследвания и изготвяне на проекти. Съвместните усилия между промишлеността, академичните среди и професионалистите са от жизненоважно значение за укрепване на доверието и подготовка на потребителите за въздействието на AI върху бъдещето на работната среда.
Прогнозиране на темпото на приемане на AI
В проучването се очертават две относително силни тенденции относно приемането на изкуствения интелект на работното място:
• предвижда се бързо приемане и внедряване на AI инструменти;
• предвижда се доставчиците на AI технологии да бъдат основните фактори, които ще оказват влияние.
Забелязва се разбирането, че потенциалът на новите технологии с изкуствен интелект се е увеличил значително през последната година, но все още има известна несигурност. Това е видно от огромния диапазон на прогнозите по отношение на темповете на внедряване на новите технологии.
Професионалистите предвиждат, че до пет години повече от половината от работата им ще използва нови технологии с изкуствен интелект поне в някаква степен. В рамките на различията в мненията обаче се виждат две крайности в прогнозите: предпазливи и амбициозни.
Групата на предпазливите предвижда ограничено внедряване на нови технологии през следващите пет години, като смятат, че само 12% от работата им ще бъде подпомагана от AI. За сравнение, групата на амбициозните предвижда AI технологиите да задвижват почти цялата им работа (93%) в рамките на пет години.
Въпреки че мнозина от тях все още не са изпробвали нови технологии с изкуствен интелект, специалистите от поколението на бейби бумърите всъщност са най-амбициозното поколение, когато става въпрос за прогнозиране на използването на AI след пет години. 25% попадат в групата на амбициозните и само 10% са предпазливи.
За сравнение, 15% от поколението Z попадат във всяка от тези групи. Средно бейби бумърите прогнозират, че след пет години 60% от текущата работа на техните екипи ще използва нови технологии, задвижвани от изкуствен интелект.
Въпреки това бейби бумърите виждат повечето ползи в способността на технологиите да подпомагат (когато задачите се „изпълняват от професионалисти по-ефективно, като се използват нови функции, задвижвани от ИИ“). Те остават резервирани по отношение на потенциала на всяка дейност да бъде завършена „без необходимост от човешки преглед“ дори след пет години.
Данните показват още, че 31% от експертите смятат, че тяхната фирма или отдел се движат твърде бавно по отношение на внедряването на AI. Опасението е, че това може да доведе до множество проблеми, включително загуба на конкурентно предимство и последици за разходите. Само 4% са заявили, че според тях фирмата или отделът им се движи твърде бързо.
До пет години всички професионалисти ще имат GenAI асистент
Въпреки различната степен на възприемане на AI, специалистите признават неговия потенциал. Групата на амбициозните прогнозира широко разпространение, за разлика от групата на предпазливите. Забележително е, че дори сред по-консервативните има значителен оптимизъм.
Само 13% от професионалистите попадат в категорията „предпазливи“, което показва широко признаване на стойността на AI. Според проучването, до пет години всички професионалисти ще имат асистент с генеративен изкуствен интелект, който ще функционира като член на екипа, ще се справя със сложни задачи, изискващи разбиране на естествен език, и ще свидетелства за положителното отношение към въздействието на ИИ върху работата.
Адаптацията към динамиката е решаваща
Тъй като глобалната икономика става все по-сложна, както вътрешните екипи, така и външните фирми трябва да се адаптират към променящата се динамика на работа. Вътрешнофирмените отдели се стремят да се отърват от етикета „център за разходи“, като използват AI за справяне с рутинни задачи и се съсредоточават върху по-сложна и стратегическа работа.
Едновременно с това външните консултанти ще продължат да предлагат специализиран опит и консултантски услуги. Тази промяна позволява на вътрешните екипи да засилят стратегическото си лидерство, като същевременно продължават да разчитат на фирмите за критичен експертен опит.
Възприемането на тези промени е от съществено значение за стимулиране на иновациите и поддържане на конкурентно предимство. Фирмите и вътрешните екипи, които се адаптират към този нов пейзаж, ще процъфтяват.
Ако и ти искаш да започнеш да разбираш AI инструментите по-добре, за да ги прилагаш ефективно за лични или професионални цели, на точното място си. Кандидатствай в цялостната програма за прилагане на AI в ежедневието и бизнеса още днес!